Medlemmer

Nairobi-klubben

Fagligt forum for medie- og fagfolk om globale emner

Medlemmer

Ifølge Persondataloven må vi kun videregive og offentliggøre medlemmernes navne og mailadresser, hvis de har givet tilsagn om det.

 

Hvis du er medlem og vil have dit navn, din titel og din e-mail og din web på Nairobi-klubbens website, bedes du sende en mail med oplysningerne til: kontakt(a)nairobi-klubben.dk

(for at forhindre email-fishing er @ erstattet at med (a))

 

Det har følgende medlemmer gjort:

 

Alex Frank Larsen, journalist, forfatter og TV-producent,

alexfranklarsen(a)gmail.com

Anne Lise Andreasen, freelancejournalist, annelise(a)andreasen.net. LinkedIn

Anne Mette Nordfalk, informationsmedarbejder

Anne Mette Futtrup, freelancejournalist, www.redaktionen.dk

Anette Lillevang Kristiansen, freelancejournalist,

info(a)alkristiansen.dk, www.alkristiansen.dk, www.inkapigen.dk, Linkedin:

https://dk.linkedin.com/in/anette-lillevang-kristiansen-a958323

Arne Skadhede, freelancejournalist, tlf. 31408800, skadhedea(a)gmail.com

Bettina Gram, forlagsredaktør, https://dk.linkedin.com/in/bettinahgram

Bjørn Førde, rådgiver, FØRDE FOR DIALOGUE, bjf(a)f4dialogue.dk

Britta Søndergaard, journalist, Kristeligt Dagblad, amigo(a)email.dk, soendergaard(a)k.dk

Egon Kjøller, souschef, erhvervsredaktionen, NORDJYSKE Medier

Erik Schultz, fotograf, www.e-schultz.dk

Filomenita Mongaya Høgsholm, redaktør-journalist-konsulent med fokus på kvinder, migration og udvikling. Twitter @FMongaya, Linkedin, filomenitamh(a)gmail.com

Finn Rasmussen, senior programme manager, International Media Support (IMS), fr(a)mediasupport.org

Frode Højer Pedersen, journalist, frode(a)hoejer-pedersen.dk, www.hoejer-pedersen.dk

Gerd Kieffer, journalist og cand. mag. i Afrikastudier, gerdkieffer(a)gmail.dk, https://www.linkedin.com/in/gerdkiefferdoessing/

Gitte Redder, journalist, Ugebrevet A4 og Avisen.dk, gre(a)avisen.dk, @gitteredder

Gry Brøndum, journalist og underviser

Gunvor Bjerre, freelancejournalist, www.gunvorbjerre.dk, LinkedIn

Gwendolyn Carleton, journalist og kommunikationsansvarlig, gwc(a)worlddiabetesfoundation.org, www.worlddiabetesfoundation.org

Hanne Selnæs, journalist, underviser og kommunikationsrådgiver, hanne.selnaes(a)gmail.com

Hanne Sørine Sørensen, journalist, kommunikations-medarbejder/rådgiver, PMER- ekspert (planning, monitoring, evaluation and reporting) for humanitære organisationers afrapportering til donorer, sorine(a)mail.tele.dk, skype:sorinesorensen, linkedin.com/in/hanne-sørine-sørensen

Henrik Døcker, journalist og forfatter, henrik.docker(a)mail.dk

Henrik Fisker, journalist, Sjællandske Medier, henrik(a)fisker.mail.dk

Jacob Crawfurd, fotograf og videoproducer, 'Africa in Denmark', jacob(a)crawfurd.com

Jan Kjær, journalist og konsulent med speciale i udvikling, www.Better-World.dk

Janne Bruvoll, pressemedarbejder, Institut for Menneskerettigheder, jannebruvoll(a)gmail.com

Jens Bostrup, journalist, Politiken, jens.bostrup(a)pol.dk

Jens Lohmann, journalist og forfatter

Jesper Heldgaard, freelance-journalist, +45 20 43 58 18, jheldgaard(a)gmail.com, Mediedokken, Filmbyen 21, 4., 8000 Aarhus C

Jesper Strudsholm, journalist, jesper(a)strudsholm.com, www.strudsholm.com

Jørgen Harboe, journalist, jharboe(a)webspeed.dk

Jørgen Laurvig, journalist og foredragsholder, jorgen(a)laurvig.dk, www.laurvig.dk

Karen Mohr Sokkelund, oversætter og webkonsulent

Keld Broksø, freelancejournalist, www.kb-kommunikation.dk

Kim Dang Trong, fotograf, DR, www.dangtrong.com

Kirsten Larsen, journalist, DR-Orientering, ktl(a)dr.dk, 28545969

Knud Vilby, journalist og forfatter, knud(a)vilby.dk, www.knudvilby.dk

Kristine Fjord Tolborg, projektleder på Globale Skolepartnerskaber

Lars Møller, journalist, underviser og konsulent,

lars(a)larsmoller.dk, www.larsmoller.dk, www.linkedin.com/in/larsmoller007

Lars Thomsen, freelancejournalist

Lars Zbinden Hansen, journalist,

larszbinden(a)yahoo.com

Lasse Wamsler, journalist og underviser, lasse(a)bureautank.dk

Laurits Holdt, journalist, laurits(a)gmail.com, https://dk.linkedin.com/in/lauritsbaadholdt

Lene Vendelbo, journalist og konsulent med speciale i globale emner og undervisningsmaterialer, www.vendelbokommunikation.dk

Linda Nordahl Jakobsen, freelance journalist, redaktør og

studerende på Master of Disaster Management, KU

Lis Garval, journalist, mag.art.,

garval.lis(a)gmail.com

Lise Blom, freelancejournalist, www.liseblom.dk

Lotte Holmen, journalist og projektleder

Lotte Ladegaard, konsulent, journalist og fotograf med speciale i udvikling og rettigheder, www.lotteladegaard.dk

Mads Høisgaard Jørgensen, freelancejournalist og nødhjælpsarbejder,

www.linkedin.com/in/mads-hoisgaard-jorgensen-9bb234a

Mai Rasmussen, journalistik, kommunikation og projektledelse. Migration og rettigheder, Østafrika og Sydsudan. mairasmussen(a)yahoo.com, https://www.linkedin.com/in/mai-rasmussen-71b8651

Manja Kamwi, journalist og programmedarbejder IMS

Maria Bierbaum Oehlenschläger, kommunikationskonsulent med speciale i kultur og udvikling, mariabierbaum(a)gmail.com, Twitter: @mariabierbaum, linkedin.com/in/mariabierbaum

Marianne Østergaard, journalist, marianne.oestergaard(a)gmail.com

Merete Jensen, freelancejournalist

Mette Sejsbo, lektor og journalist, ms(a)dmjx.dk

Michael Jagd, freelancejournalist

Niels Elbæk, cand.comm., dk.linkedin.com/in/nielselbaek

Ole Reitov, direktør, Freemuse, ole.reitov(a)freemuse.org

Per Østerlund, konsulent

Pernille Bærendtsen, freelancejournalist med fokus på Østafrika & Sydsudan, www.duniaduara.dk, dk.linkedin.com/in/pernille

Peter Bischoff, journalist

Peter Rasmussen, freelancejournalist, peterras(a)stofanet.dk

Peter Wulff Kåri, redaktionssekretær, Politiken, kaari(a)live.dk

Sandra Meinecke, journalist og medstifter af journalistbureauet Rubrik: www.rubrik.one, sm@rubrik.one

Simon Kratholm Ankjærgaard, freelance-journalist og forfatter, simon(a)quote-kommunikation.dk, https://www.linkedin.com/in/simon-kratholm-ankj%C3%A6rgaard-9a47006b/, http://simonankjaergaard.dk/

Solana Larsen, freelancejournalist, tidl. chefredaktør for Global Voices Online, supervaffel(a)gmail.com, @solanasaurus

Stefan Katic, redaktør Udvikling, stekat(a)um.dk

Steffen Stubager, fotograf og journalist, stubager(a)gmail.com, steffenstubager.dk

Stine Leth-Nissen, journalist

Sune Gudmundsson, journalist og medstifter af Journalistbureauet TANK

sune(a)bureautank.dk

Sven Johannesen, journalist og medstifter af Journalistbureauet TANK

Sven(a)bureautank.dk

Thomas Ravn-Pedersen, sekretariatsleder & chefredaktør, www.verdensbedstenyheder.dk

Toke F. Nyborg, cand.comm., dk.linkedin.com/in/tokenyborg

Tue Magnussen, skribent, konsulent og cand.mag., tuemagnussen(a)gmail.com

Vibeke Quaade, journalist og kommunikationsrådgiver

Vibeke Rask Grøn, Journalist, Kommunikations rådgiver og underviser, www.vibekeraskgron.dk og LinkedIn

Der er omkring 80.000 syriske flygtninge i Zaatari-lejren i Jordan. Halvdelen er børn.

Foto: © Kim Dang Trong